Şu senaryoyu düşünelim; akşam saat 9, yemek sonrası üstünüze tatlı bir rehavet çökmüş, yarı uyur durumda ailece televizyon seyrediyorsunuz. Bu huzurlu ve mutlu aile tablosunda ufak bir değişiklik yapalım şimdi. Çocuğunuzun şehrin en belalı mahallesinde, bir hayat kadını ile uyuşturucu satıcısı arasında bütün konuşmalara ve olaylara şahit olduğunu düşünün. Çocuğunuzun o mahallede olduğunu bildiğiniz halde yemek sonrası huzur içerisinde televizyon seyretmeye devam edebilir miydiniz? Yoksa çocuğunuzun orada olmaması gerektiğini düşünerek, onu eve getirmek için sokağa mı çıkardınız?
İnternet ve çocuklar söz konusu olduğunda anlamamız gereken en temel konulardan birisi bu. İnternet çocukların rahat ve güvende dolaşabilecekleri bir ortam değil. Silah, pornografik yayın, uyuşturucu ticaretinin yapıldığını zaten biliyoruz ama çocukları olumsuz etkileyecek birçok şeye de “derin internet” dışında rahatlıkla ulaşılabileceğini unutabiliyoruz. Youtube’da çizgi film izlerken veya oyun oynarken çıkabilecek bir reklam bile masum başlayan bir internet deneyimini çok farklı boyutlara taşıyabilir. Neredeyse her şeyin paylaşılabildiği ve bulunabildiği sosyal paylaşım siteleri çocukları olumsuz etkileyebilecek pek çok tehlikeyi barındırır.
Sosyal Medya Uzmanı Hacı Mustafa Özsoy  Çocuklarımız bizimkinden farklı bir dünyada büyüyorlar ve bizden çok daha farklı ve çeşitli biçimlerde iletişim kurabilecek ve paylaşımda bulunabilecek araçlara sahipler. Onlar, sosyal medya denildiğinde aklımıza ilk gelen Facebook dışında internet üzerinden oynanan oyunlar ve akıllı telefonlar gibi çok geniş bir tehdit yelpazesi ile karşı karşıyalar.
 
Çocuklar için Sosyal Medya Güvenliği Kuralları Koyun!
 
Sosyal Medya Uzmanı Hacı Mustafa Özsoy Çocukların sosyal medyada güvende olmasını sağlayacak en büyük etken anne ve babalardır. Çocukların internet ve sosyal paylaşım sitelerinde güvende olmasını sağlayacak unsurlardan birisi de bizlerin “dijital ebeveyn” olarak başarısıdır. Bu nedenle çocukların alışkanlıklarına değiştirmek anne ve babalar için “yapılacaklar” listesi ilk sırada olması lazım.

Haber linki ;
 https://www.abdpost.com/haci-mustafa-ozsoy-dan-cocuklariniz-icin-sosyal-medya-guvenligi/52875/